Vijesti članova , 14/07/2025

U oku potrošača: Kako oglašavanje oblikuje naše kupovne odluke

U oku potrošača: Kako oglašavanje oblikuje naše kupovne odluke

Dok prosječna osoba danas vidi i do 5.000 oglasa dnevno – čak devet puta više nego sedamdesetih godina prošlog stoljeća – oglašavanje je postalo stalni suputnik u našem svakodnevnom životu. Riječ je o snažnom komunikacijskom alatu koji oblikuje našu percepciju proizvoda, brendova i cijelog kupovnog procesa.

Novo istraživanje Dentsu Data Labs otkriva da gotovo dvije trećine Hrvata aktivno koristi oglase kao izvor informacija pri donošenju odluka o kupnji. No, naš stav prema oglasima uvelike određuje i način na koji kupujemo.

Potrošači s pozitivnim stavom prema oglasima – njih više od trećine – uživaju u istraživanju proizvoda, češće biraju kvalitetu umjesto cijene te pokazuju veću sklonost spontanim odlukama. Čak 50% njih smatra da si zaslužuje priuštiti proizvode visoke kvalitete, dok njih 33% uživa u samom iskustvu kupovine, uključujući šetnju trgovinama i otkrivanje novih brendova.

U ovom se segmentu najčešće nalaze osobe sa srednjim do višim prihodima – čak trećina ih ima iznadprosječnu plaću, što je 5% više od nacionalnog prosjeka. Osim toga, posebno cijene oglase s kreativnim pristupom – humorom ili narativnom strukturom – te su otvoreniji za isprobavanje novih proizvoda i brendova.

Picture

Suprotno njima, potrošači koji oglase doživljavaju kroz negativnu percepciju, nerijetko ih smatraju manje relevantnima ili prenapadnima, te su pri kupnji primarno usmjereni na cijenu i funkcionalnost. Više od 45% ovog segmenta bira jeftinije proizvode, a 48% izbjegava spontane kupnje, držeći se popisa i planiranih odluka. Njihove kupovne navike su racionalne, a pristup tržištu – oprezan. Skoro 40% ih ima mjesečna primanja manja od 850 €, od čega 15% nema nikakva primanja.

Ono što ovaj uvid čini posebno važnim jest povezanost stavova o oglašavanju s ekonomskom realnošću. Osobe s pozitivnim stavom ne samo da su otvorenije prema oglasnim porukama, već i raspolažu većom kupovnom moći da na njih reagiraju. Nasuprot tome, negativna percepcija oglašavanja često dolazi iz prostora financijskih ograničenja i većeg opreza pri donošenju potrošačkih odluka.

Zaključak? Stav prema oglašavanju nije puka preferencija – to je odraz šireg društvenog i ekonomskog konteksta. Zato učinkovite marketinške strategije ne smiju ignorirati socioekonomske razlike, već ih trebaju integrirati u kreiranje relevantne i korisne komunikacije. Bitno je detaljno razumjeti tko su glavni potrošači, što im je fokus u kupovini i kolika im je kupovna moć. Važno je naglasiti da negativan stav prema oglašavanju ne znači nužno odbacivanje proizvoda ili oglasa, već često odražava svijest o vlastitim financijskim ograničenjima.

Ovu je analizu proveo Dentsu Data Labs, divizija koja se bavi analizom podataka i uslugama baziranim na podacima poput dubinskih istraživanja ciljne skupine, kreiranja persona potrošača, vizualizacije podataka, analize tržišta i ostalih proizvoda.

Dentsu je partner za integrirani rast i transformaciju vodećih svjetskih kompanija. Osnovan 1901. u Japanu, dentsu je danas prisutan na više od 145 tržišta. Kombinirajući talente svojih agencija za razvoj integriranih rješenja za klijente, dentsu pruža end-to-end iskustva integracijom svojih Media, CXM i Creative usluga, dok transformacijom poslovanja pomiče granice održivog rasta za brendove, ljude i društvo. Dentsu mrežu čine agencije za medijsku strategiju, planiranje i zakup medija Carat, iProspect i dentsu X, kreativna agencija Dentsu Creative, kao i agencija za transformaciju poslovanja i potrošačkog iskustva Merkle.

Želite li saznati više o specifičnostima različitih ciljnih skupina, njihovim demografskim karakteristikama i navikama, te tako obogatiti svoje poslovanje, obratite se na [email protected].

Dentsu, innovating to impact.